Розміри стоматологічних установок та вимоги до площі стоматологічних кабінетів

Правильний вибір обладнання та приміщення – ключові етапи на шляху до відкриття стоматологічної клініки, приватного кабінету. Адже успішність медичного бізнесу залежить від багатьох факторів, у тому числі від правильного технологічного оснащення, що дозволить надавати професійну стоматологічну допомогу на високому рівні, від створення комфортних умов роботи лікарів та приємного перебування клієнтів, від вдалого розташування приміщення, його відповідності санітарним нормам тощо.
Сьогодні ми постараємося розібратися у вимогах, які висуваються до габаритів кабінету стоматолога, до обладнання та його особливостей, розповімо, скільки метрів на стоматологічну установку потрібно для комфорту лікаря, помічника та пацієнта.
Сучасна стоматологічна установка – розміри, компоненти
Стоматологія – це ліцензований вид діяльності, тому для його відкриття потрібні не лише значні фінанси, а й наявність профільної освіти, мінімального стажу роботи (від 5 років), відповідного приміщення з повним оснащенням. Можна купити готовий бізнес, тобто клініку, що вже функціонує, або побудувати її з нуля, організувати власну справу під свої вимоги, побажання. Другий варіант, можливо, складніший, триваліший, але саме він дозволяє отримати бажаний результат і повне задоволення.
Тож почнемо по черзі, що таке стоматологічна установка? Це комплекс професійного стоматологічного обладнання для діагностики, лікування та надання естетичних, хірургічних процедур, що об'єднано конструкцією в один стаціонарний пристрій. Розрізняються установки між собою не тільки виробниками, а й габаритами, наповненням, опціями, хоча всі складаються з загальних стандартизованих модулів.
Модульна будова стоматологічної установки:
- блок лікаря (нижня або верхня подача інструментів) – центральна частина комплексу, що включає мікромотори, турбінні шланги, наконечники, шланги, пістолет вода-повітря, скалер тощо;
- крісло пацієнта – артикуляційний підголовник, підлокітники в кілька положень, регулювання висоти крісла, кута нахилу, положення;
- блок асистента – гідроблок, плювальниця, слиновідсмоктувач, пилосос, кнопки керування;
- світильник безтіньовий з галогенними або LED лампами;
- блок керування – складається з панелі керування всією установкою та багатофункціональної педалі для керування положенням крісла, розташуванням інструментів.
Типові розміри стоматологічної установки
Стандартна сучасна стоматологічна установка розміри має такі:
- довжина від 1800 до 2200 мм;
- ширина від 800 до 1500 мм (з урахуванням столика лікаря);
- висота від 1600 до 2150 мм (з урахуванням висоти світильника).
Значні габарити конструкції задає не лише крісло пацієнта. Для комфортної роботи потрібне місце для вільного руху лікарського блоку з інструментами, столика, гідроблоку та місця помічника, а також місце у висоту для правильного розташування світильника, його спрямованого світла у необхідне місце. Якщо говорити про стоматологічне крісло, розміри його типові 1800х700 мм з похибкою +/- 200 мм.
Не варто економити на габаритах конструкції, оскільки це може прямо позначитися на комфорті медичного персоналу, на зручності клієнта, а отже, їх задоволеності від процедур, прихильності до клініки.
Габарити, висота стоматологічного кабінету – санітарні норми від МОЗ України
Підбираючи приміщення для кабінету, клініки, бажано, щоб воно було розташоване у густонаселеному районі міста чи населеного пункту, мало чудову прохідність. Бажано, щоб клініку було видно з вулиці, вона розташовувалася на 1 поверсі будівлі, мала зручний захід для всіх клієнтів, у тому числі людей з інвалідністю. Пандус, зручний заїзд візочникам, обладнання для людей із проблемами зору – це обов'язкові вимоги. Зверніть увагу на наявність усіх необхідних комунікацій – води, каналізації, електрики, опалення, інтернету.
Наступний важливий аспект – відповідність технічних даних приміщення санітарним нормам та державним будівельним нормам України. Згідно з останніми, мінімальний розмір кабінету стоматолога з розташуванням однієї установки повинен становити 14 м². Якщо збільшується кількість крісел, відповідно потрібно додавати плюс 10 м² на кожне. Мінімальна висота стоматологічного кабінету – 2.5-3 метри. Такі норми є актуальними для терапевтичної, хірургічної, ортопедичної стоматології.
Навіть невелика клініка на один кабінет повинна мати додатково хол, санвузол, підсобку для персоналу, що в сукупності становитиме щонайменше 30 м². Планування приміщення може бути індивідуальним, як і його розмір, адже все залежить від кількості лікарів, які працюватимуть одночасно.
Якщо виникають питання при меблюванні, оснащенні приміщення, рекомендуємо звернутися до професіоналів. Інженери та менеджери компанії Man-in-Med мають солідний досвід у комплектуванні медустанов по всій Україні, підборі та облаштуванні їх необхідним обладнанням під профіль організації. Вони підберуть оптимальні габарити стоматологічної установки від надійного виробника, підкажуть кращі варіанти стерилізаторів, компресорів, рентгенів та іншого обладнання. Монтаж, гарантійне, післягарантійне обслуговування та консультаційний сервіс є додатковими перевагами.